• CHEMIA W SZKOLE

•  CHEMIA
          to nauka przyrodnicza badająca naturę i właściwości substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi.

Za bezpośredniego przodka współczesnej chemii można uważać Alchemię. Wspólnym celem alchemików było odkrycie metody przemiany ołowiu w złoto (kamień filozoficzny), lekarstwa na wszelkie choroby (panaceum) oraz eliksiru nieśmiertelności. Choć alchemia wywodzi się ze starożytnego Egiptu to my też możemy poszczycić się posiadaniem najbardziej znanego polskiego alchemika. Był nim żyjący w latach 1566 - 1636 szlachcic MICHAŁ SĘDZIWÓJ. Był na tyle popularną postacią, że został uwieczniony na obrazie wielkiego polskiego malarza Jana Matejki.

Za „ojców” współczesnej chemii uważa się zwykle Roberta Boyle’a (1661 r.), Antoine Lavoisiera (1787 r.) i Johna Daltona (1808 r.), którzy radykalnie rozgraniczyli badania z użyciem metody naukowej od dawnych poszukiwań kamienia filozoficznego.

Kamieniami milowymi odkryć chemicznych do początków XX wieku były:

CHEMIA TO NIEZWYKLE CIEKAWY PRZEDMIOT SZKOLNY, ZATEM SERDECZNIE ZAPRASZAM DO ZGŁĘBIANIA TEJ NOWEJ WIEDZY RAZEM
          ZE MNĄ.

MONIKA KALL - nauczyciel, pasjonat chemii