• 🏆WSPANIAŁA INFORMACJA🏆
            Nasza Nadia Dobosz uczennica klasy III na 20 drużyn zajęła III 🥉miejsce w Turnieju Mini Siatkówki Dziewcząt 🏆„ BIENIU CUP 2023” w dniu 22 października
            GRATULACJE👏🏻👏🏻👏🏻 👏🏻👏🏻👏🏻

• NIKOLA WRĘCZYCKA I EMILIA SZAJER

LAUREATKAMI Powiatowego Konkursu Historycznego „Rzeczypospolita doby stanisławowskiej – czasy upadku czy postępu? – W 250. Rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej”

Uczennice klasy VII a zdobyły III miejsce w konkursie zorganizowanym przez V Liceum Ogólnokształcące im. Adam Mickiewicza w Częstochowie, nad którym patronat objęli Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Instytut Historii Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Głównymi celami konkursu było upamiętnienie 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, poszerzenie wiedzy uczniów na temat panowania i reform Stanisława Augusta Poniatowskiego, zapoznanie się z dorobkiem oświeceniowej myśli polityczno-społecznej doby stanisławowskiej, zachęcanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych, jak również motywowanie uczniów do rozwijania zdolności artystycznych. Nikola Wręczycka wykazała się obszerną wiedzą o czasach ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, natomiast Emilia Szajer pomysłowością i kreatywnością  oraz w niezwykle interesujący i przyciągający uwagę sposób ujęła temat w formie komiksu historycznego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

• WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY 8

• Uczniowie klasy 8 pod opieką pani Małgorzaty Kotali i pani Marty Myśliwiec
            wzięli udział w projekcji filmu : " Kompas szkieletora "
            w Cinema City w Częstochowie.

Wycieczka była też okazją do zwiedzania perełek architektonicznych
            i kulturotwórczych miasta.

Pragniemy podziękować  dziadkowi naszej koleżanki Leny Janik , Panu Ryszardowi

Chyrze za sponsoring kosztów transportu i oczywiście poświęcony nam czas.

• PRELEKCJA Z ZAKRESU PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

• W dniu 9 października 2023 r.  klasy VIII  i VII  b odwiedził   nasz absolwent
            Pan podporucznik
            ANTONI KOTALA, który w odpowiednim stroju zaprezentował swoją uczelnię:
            Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Omówił przebieg studiowania , kierunki studiów, program uczelni i perspektywy zawodowe.
            Choć przed naszą młodzieżą na razie wybór szkoły ponadpodstawowej, ale warto już teraz wiedzieć w jakim kierunku podążać i co planować na przyszłość.

Dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i  wartościową prezentację.

• 13 października 2023 r. - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

• 13 października  2023 r.

SZKOLNY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

PROGRAM DNIA:

Godz. 8.00 – 9.40
            Zajęcia dydaktyczne zgodnie z planem nauczania ( 2 godz. lekcyjne)
            Wszystkie klasy rozpoczynają zajęcia zgodnie z planem nauczania.

Pod koniec 2 godz. lekcyjnej klasy 4-8 znoszą i ustawiają krzesła na sali gimnastycznej.

Godz. 10.00
            UROCZYSTOŚĆ WŁĄCZENIA UCZNIÓW KLAS 1 W POCZET SPOŁECZNOŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
            IM. SYNÓW PUŁKU W WĘGLOWICACH POŁĄCZONA Z UROCZYSTOŚCIĄ DNIA EDUKACJI NARODOWEJ.

DODATKOWE INFORMACJE:

• Obiad wydawany w świetlicy szkolnej po zakończonej uroczystości
            • Godz. 7.00 – 16.00
              Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy szkolnej
            • PLAN DOWOZU I ODWOZU AUTOBUSEM SZKOLNYM:
               Dowóz  autobusem  szkolnym zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy

• WYCIECZKA KLAS V

• 4 października br. uczniowie klas V a i V b pod opieką p. Anny Korkus, p. Patrycji Tokarz i p. Justyny Sobel wzięli udział w wycieczce do Częstochowy. Pierwszym punktem wyjazdu był seans filmowy „Siła naszych marzeń”. Wzruszająca opowieść o walce o marzenia, na przekór wszelkim przeciwnościom losu, o radzeniu sobie w życiu, o pokonywaniu trudności i podnoszeniu się z nieszczęścia. Film stanowi również inspirację do rozwijania swoich pasji i zainteresowania sportem. Kolejnym punktem wycieczki był uroczy, jesienny spacer po Podjasnogórskim Parku. Następnie uczniowie z opiekunkami mieli okazję zwiedzić wystawę stałą „DZIEJE GÓRNICTWA RUD ŻELAZA”, znajdującą się w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974-1976 pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. ks. Stanisława Staszica. Stanowi ona w całości model najbardziej charakterystycznych dla kopalnictwa rud żelaza wyrobisk podziemnych w skali naturalnej. Muzeum jest unikalnym obiektem, stanowiącym bardzo ważny punkt na mapie atrakcji turystycznych naszego kraju. Wystawa przybliża tradycje górnicze leżące u podstaw rozwoju gospodarczego Częstochowy i regionu. Częstochowa, znajdująca się pośrodku rudonośnego pasma zalegającego od Zawiercia po Wieluń, od XIV wieku odgrywała rolę centralnego ośrodka przemysłu górniczego i hutniczego. Warto podkreślić, iż MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA wpisane jest na SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI Województwa Śląskiego.

• Wycieczka klas 6-7 do Warszawy

• W dniach 2-3 października uczniowie klas siódmych oraz klasy szóstej pod opieką wychowawców p. Iwony Florjańskiej, p. Jolanty Pohoreckiej oraz p.Oli Majewskiej odwiedzili stolicę. Spacerując po Warszawie zwiedziliśmy m.in Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Dzień drugi rozpoczęliśmy spacerem po Łazienkach, a na deser przeżyliśmy wiele emocji zwiedzając stadion PGE Narodowy. Pogoda dopisałaDziękujemy @Piotr Dziker za ciekawą przygodę!!!