8 listopada to Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem tego święta jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Prawidłowo skomponowane jest źródłem energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania przez cały dzień. Samorząd Uczniowski zachęcił społeczność szkolną do przygotowania autorskiego, zdrowego śniadania. Było pysznie, kolorowo a przede wszystkim zdrowo!
Wyniki szkolnego konkursu: Mały książę na sześciu kontynentach
Narodowe Święto Niepodległości
- 23
„Wolność – kocham i rozumiem” – to hasło przyświecało tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole. 8 listopada 2024r. uczniowie uczcili pamiętne w historii Polski wydarzenie odzyskania niepodległości. Każda klasa przygotowała oraz zaprezentowała autorską aranżację wybranej pieśni patriotycznej. Warta podkreślenia jest różnorodność oraz oryginalność każdej z przedstawionych interpretacji. Warstwę muzyczną wydarzenia poprzedziła prezentacja multimedialna, dzięki której przybliżono wszystkim uczestnikom historię święta niepodległości oraz dzieje polskiej pieśni patriotycznej – od średniowiecza po czasy współczesne. Uroczystość wzbogaciły także wyjątkowe dekoracje przygotowane przez uczniów – dominowały biało-czerwone barwy oraz symbolika patriotyczna. Istotnym akcentem tego dnia było wspólne odśpiewanie przez całą społeczność szkolną hymnu państwowego. Mamy nadzieję, iż taki sposób uczczenia Rocznicy Odzyskania Niepodległości przyczyni się do podtrzymania w młodych ludziach więzi z Ojczyzną oraz jej historią.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!
Organizatorzy
SZKOŁA DLA NIEPODLEGŁEJ
#SZKOŁADOHYMNU 2024
WARSZTATY NA ZAJĘCIACH KOŁA TEATRALNEGO KLAS II
- 9
07 listopada na zajęciach z Koła Teatralnego gościliśmy Pana Bogdana Wąchałę, aktora i pedagoga, który przedstawił dzieciom specyfikę tego zawodu. Aktor to artysta grający w teatrze lub filmie, wcielający się w postać, której użycza głosu, twarzy, gestów. Aby zrobić to jak najlepiej, musi wczuć się w odgrywaną postać, zrozumieć jej psychikę i potrafić mówić jej językiem. Dzieci na warsztatach kreowały zdolność wcielania się w różne role. Pan Bogdan wytłumaczył, jak przekazywać emocje, zachowanie, myśli przy pomocy tonu głosu, mimiki twarzy, gestów, sposobu poruszania się tak, żeby odtwarzany bohater był wiarygodny, przekonywujący i ciekawy dla widza. Wszyscy na warsztatach byli bardzo zaangażowani i zadowoleni. Były to dla nas bardzo cenne informacje, które będziemy starać się wykorzystać w przyszłości. Dziękujemy również Radzie Rodziców, bo to dzięki ich pomocy mogliśmy skorzystać z takiego przedsięwzięcia.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - PATRIOTYCZNA LEKCJA HISTORII
ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
Z radością informujemy, że w dniach 4-15 w naszej szkole odbędzie się zbiórka elektrośmieci. Celem akcji jest odpowiedzialne pozbycie się zużytego sprzętu elektronicznego, co przyczyni się do ochrony środowiska.
Prosimy o przynoszenie do szkoły:
* Zużytych telefonów komórkowych
* Komputerów i laptopów
* Telewizorów
* Sprzętu AGD i RTV
* Innych urządzeń elektronicznych
* Zużytych baterii
Zachęcamy do udziału i wspierania akcji!
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Mamy MISTRZA ORTOGRAFII
29 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Kornela Makuszyńskiego w Kalei odbył się XXIII Gminny Konkurs Ortograficzny. Z dumą i satysfakcją informujemy, że w kategorii klas VII-VIII uczennica naszej Szkoły, Emilia Szymanek z VIIIb, zdobyła tytuł Mistrza Ortografii. Gratulujemy!
Opiekun: Iwona Florjańska
SZKOLNA AKCJA "Pamiętamy"
1 listopada w polskiej tradycji to dzień zadumy, czas wspomnień i refleksji nad życiem i śmiercią. Symbolem pamięci o Zmarłych są znicze, które zapalamy z myślą o osobach, które kochaliśmy i których nie ma już z nami.
W przeddzień Święta Zmarłych 31 października 2024 roku uczniowie klas III a i b z wychowawczyniami panią Renatą Szymanek i panią Moniką Jelonek oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (klasa VIII a) w imieniu całej społeczności szkolnej pod opieką pani Grażyny Chrząstek i pani Patrycji Tokarz udali się na miejscowy cmentarz, by w ramach szkolnej akcji „PAMIĘTAMY” oddać hołd, tym którzy walczyli za naszą ojczyznę oraz zmarłym nauczycielom. Uczniowie zapalili znicze oraz odmówili modlitwę.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!16
BAL KARNAWAŁOWY 2025 - ZAPISY
"Aktywna tablica"- nowe możliwości!
- 2
Nasza szkoła w ramach Rządowego programu na lata 2020–2024
"Aktywna tablica" uzyskała wsparcie w kwocie 35 tys. zł!
Warto zaznaczyć, że Organ prowadzący zadeklarował i przeznaczył wkład własny finansowy w kwocie 8,750.00 zł
Całkowita kwota, która została przeznaczona na zakup i doposażenie sali komputerowej dla kl. I-III w stanowisko do terapii indywidualnej oraz grupowej to 43,750.00 zł.
W ramach programu sala zyskała szereg pomocy dydaktycznych spełniające wymagania TIK.
Sala została wyposażona w:
- nowy monitor interaktywny, który umożliwia użytkownikom interakcję z wyświetlanymi treściami za pomocą dotyku. Uczniowie i nauczyciele zyskali pomoc dydaktyczną, która pozwala zaangażować uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zamiast być jedynie biernymi odbiorcami informacji,
- specjalistyczne oprogramowanie do pomocy dydaktycznych do terapii wykorzystywanego w TIK,
- Laptop, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zakupionych pomocy.
Ponadto zakupiono pomoce dydaktyczne:
- do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się, w tym z dysleksją, dyskalkulią
- do terapii procesów komunikacji, w tym zaburzeń przetwarzania słuchowego, dla uczniów z centralnymi zaburzeniami słuchu, słabosłyszących, z zaburzeniami koncentracji i uwagi, w tym z ADHD, ADD, autyzmem
- do terapii dla uczniów z zaburzeniami wymagającymi terapii logopedycznej lub psychologicznej.
Pierwsze zajęcia za nami! Ale jeszcze dużo zostaje do odkrycia:)
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ARTYSTÓW
- 88
25 października to Międzynarodowy Dzień Artystów . W tym dniu świętują osoby, które zajmują się fotografią, filmem, literaturą, muzyką, malarstwem, złotnictwem, modą i wieloma innymi dziedzinami - niezależnie od stopnia profesjonalizmu. Artystą bowiem może zostać każdy. Swoją twórczość można zarówno uprawiać zawodowo, jak i dla własnej przyjemności. Najważniejszy jest rozwój i satysfakcja z tworzonych prac oraz ich wyjątkowość. Dzisiaj w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zrobiło się niezwykle kolorowo i artystycznie. Uczniowie i nauczyciele dali upust swoim talentom wyrażając to w autorskich strojach i fantazyjnych fryzurach.
Wszystkim artystom, tym profesjonalnym, jak i amatorom, lub tym którzy znajdują się na początku swojej drogi życzymy wielu twórczych projektów 🎭.
Samorząd Uczniowski z opiekunkami
Wycieczka do Opery Śląskiej w Bytomiu
- 19
24 października 2024 r. klasy VI a , VI b oraz chętni uczniowie z innych klas naszej szkoły pod opieką p. Anny Korkus, p. Patrycji Tokarz oraz p. Justyny Sobel, uczestniczyli w przepięknym widowisku pt. „Królewna Śnieżka” w Operze Śląskiej. Ten balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda Borkowskiego i Stanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty został na znanej i wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.
Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach - Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy - czarownicy?
Bez względu na wiek, każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób.
Nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl „Królewny Śnieżki” czy też na odwrót. Niezwykłe przełożenie popularnej historii tej ludowej baśni niemieckiej na wersję baletową wzbogaca spektakl o przepiękną warstwę muzyczną, barwne kostiumy i zjawiskowy taniec.
Wróciliśmy pełni wrażeń i nadziei, że jeszcze nie raz zagościmy w murach sali widowiskowej Opery Śląskiej.
NASZE SZKOLNE OSIĄGNIĘCIA
Uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym konkursie plastycznym inspirowanym Dniem Kropki pt. "Kropkowy krajobraz jesienny". Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej.
I miejsce zdobył Antoni Olszewski z klasy II A,
II miejsce Aleksander Florjański klasa III A,
III miejsce Antonina Świerczyńska klasa I.
Dzieci otrzymały dyplomy i wiele ciekawych nagród. Serdecznie gratulujemy!!!
🏆NASZE SZKOLNE OSIĄGNIĘCIA🏆
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Rejonowym Konkursie Plastycznym „ Bezpieczna przyszłość” na Jubileusz 90 -lecia ZUS.
Konkurs był organizowany przez Oddział ZUS w CZĘSTOCHOWIE.
Uczeń klasy I Brayan Bacior zajął zaszczytne
I miejsce 🥇 otrzymując dyplom i wiele rzeczowych nagród.
Pozostali uczestnicy:
Maria Czaja kl.1
oraz Antoni Wilk kl.4 otrzymali nagrody pocieszenia, a szkoła podziękowanie za udział w konkursie.
Wszystkim uczniom gratulujemy 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻
Wycieczka klas: 1, 2a i 2b do Wieliczki i Krakowa
- 4
W czwartek 17 października klasa I, IIa i II b pojechała na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa wraz z wychowawcami. W kopalni soli odwiedziliśmy Solilandię – magiczną krainę, która przeniosła nas w świat legend i tajemnic. Dzieci były zachwycone odkrywaniem ukrytych skarbów i niezwykłych postaci. Podziwialiśmy podziemne komory, kaplice i rzeźby z soli. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie największą atrakcją był Smok Wawelski – widok jego ziejącej ogniem paszczy wywołał u wszystkich głośne okrzyki radości i podziwu. Dzieci zobaczyły Wawel, wieże Kościoła Mariackiego i Wisłę. Przewodnik opowiedział nam o zabytkach i historii pewnego wiernego psa. Była to wycieczka bardzo interesująca, pełna pozytywnych wrażeń i niezapomnianych wspomnień.
Najbliższy piątek- Dniem Artystów!
Samorząd Uczniowski zaprasza do zabawy!
Uczniowie klasy IIA realizując tematykę "Zdrowo się odżywiamy", swoim młodszym kolegom i koleżankom z naszej szkoły, przygotowali i przedstawili wiersz Jana Brzechwy pt: " Na straganie".
- 1
APLIKACJA „JEM W SZKOLE”
APLIKACJA „JEM W SZKOLE”
Informacje dla rodziców
Szanowni Państwo!
W trosce o Państwa finanse (tak aby nie musieli Państwo ponosić dodatkowych opłat) aplikacja „Jem w szkole” została udoskonalona.
Program posiada możliwość - „ZAMÓW NA KREDYT”.
Wykorzystanie tej możliwości wiąże się z zamówieniem posiłków do dnia 22 każdego miesiąca (wtedy nie ponosicie Państwo żadnych dodatkowych opłat).
Po tym terminie istnieje TYLKO możliwość zamówienia i zapłacenia z błyskawiczną płatnością tPay (ponosząc dodatkową opłatę - prowizję).
Poniżej przesyłam Państwu szczegółową instrukcję postępowania.
Instrukcja postępowania rodzica w celu złożenia zamówienia z wpłatą na konto szkoły
- W celu zamówienia posiłków na nadchodzący miesiąc rodzic zobowiązany jest wykonać następujące czynności do 22 dnia bieżącego miesiąca tj. czynności należy wykonać do np. 22 października w celu zamówienia posiłków na listopad.
- zalogować się na konto rodzica na stronie app.jemwszkole.pl wpisując poprawny login i hasło.
Złożenie zamówienia:
- Po zalogowaniu się w zakładce "Widok miesięczny" przy wybranych dzieciach:
- Wybrać stawkę zamawianego posiłku
- W kalendarzu zaznaczyć wszystkie dni miesiąca
- Kliknąć przycisk "ZAMÓW NA KREDYT"
- W kolejnym kroku podsumowania rodzic zostanie poinformowany o zamówionych posiłkach oraz o kwocie salda jaką ma wpłacić na wskazane konto szkoły do 22 dnia bieżącego miesiąca
- W razie spóźnienia się z zamówieniem do 22 dnia bieżącego miesiąca rodzic może złożyć zamówienie z błyskawiczną płatnością tPay
- Rodzic może zapoznać się z Historią zamówień w aplikacji w zakładce "Historia wpłat"
- Wysokość opłaty rodzica wyrażona jako saldo zawsze będzie pomniejszona o wartość nieobecności zgłoszonych przed dniem złożenia zamówienia (Odpis).
- W razie braku lub dokonania nieprawidłowego zamówienia kuchnia może nie wydać posiłku dziecku.
Płatność rodzica:
- Płatność rodzica za ZAMÓWIENIE NA KREDYT musi wpłynąć na konto szkoły do 24 dnia poprzedniego miesiąca.
- Wysokość wpłaty rodzica jest wskazana po dokonaniu zamówienia jako wartość salda w aplikacji. Wartości ujemne np. -130 zł oznaczają obowiązek wpłaty 130 zł na konto szkoły, wartości dodatnie salda oznaczają nadpłatę, którą rodzic będzie mógł wykorzystać podczas kolejnego zamówienia.
- W tytule przelewu na konto szkoły rodzic zobowiązany jest wpisać; Imię i nazwisko dziecka, klasę dziecka, okres opłacanego zamówienia np. “październik” oraz rodzaj posiłku (np. Śniadanie + obiad). Przykład poprawnego tytułu przelewu dla dziecka “Anna Kowalska”: Anna Kowalska, kl. 1A , październik 2024, Śniadanie + obiad"
- Brak przelewu w terminie lub zamieszczenie niepoprawnych lub niekompletnych danych przelewu rozumiany jest jako brak wpłaty, związku z tym dziecko nie będzie posiadało wykupionych posiłków, a środki zostaną zwrócone na konto rodzica.
- W razie braku lub wykonania nieprawidłowej płatności kuchnia może nie wydać posiłku dziecku.
- W celu dokonania terminowej płatności rodzic ma możliwość skorzystania z płatności natychmiastowej wg cennika swojego banku (ok 5-15 zł)
Zgłoszenie nieobecności:
- Rodzic może dokonać zgłoszenia nieobecności za pośrednictwem aplikacji do godz. 8:00
w dniu wydania posiłku. - Zgłoszona w terminie nieobecność zwiększa saldo dziecka o wartość posiłku, który został zgłoszony jako nieobecny. Dodatnie saldo przedstawione w aplikacji pomniejszy należność za kolejne zamówienie.
ZIELONA SZKOŁA 2025
Zapraszamy chętnych uczniów klas 4-8 na wyjazd na ZIELONĄ SZKOŁĘ.
Termin: 16-24 maja 2025 r.
Miejsce: CZARNOGÓRA, BOŚNIA I HERCEGOWINA
Zapisy trwają do końca października u p. Adriany Góreckiej - Drewniak
i p. Jolanty Pohoreckiej
Archiwum Aktualności