(NIE) BEZPIECZNY INTERNET ….
W przypadku współczesnych dzieci kontakt z nowymi technologiami rozpoczyna się tak wcześnie, że dzieje się to w momencie, gdy nie potrafią jeszcze czytać, a nawet dobrze się wysławiać. Większość rodziców jest świadoma, że Internet nie zawsze jest dla ich dzieci miejscem bezpiecznym. Przekazy medialne prezentują jednak często sprzeczne informacje – raz Internet przedstawiany jest jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne dające młodym nieograniczone możliwości, innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń: pedofilii, przemocy, samobójstw itp.
Komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących do pracy, nauki i rozrywki. Jak każde narzędzie może być wykorzystywane do celów "właściwych" jak i szkodliwych, złośliwych a nawet przestępczych. W największym niebezpieczeństwie są dzieci, jako najbardziej podatne na wszelkie wpływy szkodliwe i niepożądane.
Zagrożenia internetowe:
- Cyberprzemoc, czyli stosowanie przemocy poprzez:
prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem nowych technologii. Cyberprzemoc to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych- telefonów komórkowych, serwisów SMS i MMS, poczty elektronicznej, czatów, komunikatorów, stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, grup dyskusyjnych.
- Niebezpieczne kontakty (pedofila). Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, że pedofilia jest bardzo realnym zagrożeniem. Dlatego należy zrobić wszystko, aby uchronić przed nią Wasze dziecko. Szczera rozmowa jest naprawdę bardzo ważna. Ostrzeżcie, wytłumaczcie i nauczcie ograniczonego zaufania. Przecież bezpieczeństwo i zdrowie dzieci jest dla Was najważniejsze.
Największe zagrożenia czyhające na dzieci to pedofile. Młodzież i dzieci często potrzebują osoby która pomoże, wesprze, doradzi. Pedofile ofiarują swoją uprzejmość, uwagę i troskę. Potrafią słuchać, okazują zrozumienie. Działają bardzo szybko. Rozpoczynają rozmowy o wyraźnie erotycznym charakterze. Dążą do spotkań „twarzą w twarz”..
Pamiętaj ! W Internecie każdy może być tym kim chce…
- Nieświadome udostępnianie informacji (numerów, adresów, haseł )
- Szkodliwe treści, czyli: treści obrazujące przemoc, obrażenia fizyczne bądź śmierć; treści zachęcające do działań autodestrukcyjnych; treści podżegające do nietolerancji; treści pornograficzne.
- Uzależnienie. Do niedawna za najbardziej uzależniające uchodziły narkotyki i alkohol. Teraz do listy groźnych uzależnień dołączył Internet, który wciąga coraz więcej ludzi. Jest równie niebezpieczny! Uzależnienie od Internetu jest zjawiskiem nowym, ale dotyka już miliony ludzi na świecie.
Przedstawione powyżej zagrożenia to tylko podstawowe i najczęstsze skutki braku kontroli nad tym, co robi dziecko w sieci. Choć prawo chroni prywatność dzieci, to jednocześnie obowiązkiem każdego rodzica jest pełna ochrona swoich dzieci przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami – szczególnie tych dotyczących Internetu.
10 rad jak dbać o bezpieczeństwo w sieci dziecka...
1. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa.
2. Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci.
3. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci.
5. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie
6. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu.
7. Zainstaluj program antywirusowy.
8. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.
9. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych.
10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.