• Wycieczka klasy siódmej do Krakowa

•    28 września wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Pociągiem  z Częstochowy. Po niespełna dwóch godzinach podróży dotarliśmy na miejsce. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od analizy mapy. Na początek był barbakan, potem Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Rynek Główny, sukiennice, ratusz, spacer traktem królewskim, Wawel z katedrą Zygmunta i pięknym królewskim dziedzińcem. A że pogoda była wyśmienita, z Wawelu obejrzeliśmy panoramę miasta, kopiec Kościuszki i zakole Wisły. Spod smoczej jamy (smok faktycznie zionie ogniem, ale nikogo nie zjadł) spacerkiem nad Wisłą ruszyliśmy na  krakowskie błonia, by odpocząć na rynku i spotkać się jeszcze raz pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Powrót pociągiem do Częstochowy był pełen przygód, ale to pozostanie naszą słodką tajemnicą. Najważniejsze, że nasze wychowawczynie – p. Agnieszka Grządziela – Szleper i p. Marta Myśliwiec były z nas dumne i obiecały kolejną wyprawę. A wiecie, co było najlepsze? Nie mieliśmy przewodnika po Krakowie. Dlaczego? Bo to my sami byliśmy przewodnikami. Wcześniej przygotowaliśmy się do tej wyprawy i na miejscu wzajemnie opowiadaliśmy sobie o podziwianych zabytkach. To był doskonały pomysł. Polecamy.

• „Sprzątanie Świata”

•    22 września w naszej szkole, już po raz kolejny, odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”. Uczniowie klas ósmych zrobili krótką prezentacje jak należy prawidłowo segregować śmieci .

Wyposażeni w worki i rękawiczki, grupy uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami zbierali wszystko to, co znalazło się na skwerach i wzdłuż poboczy. Sprzątanie Świata to wyjątkowa okazja, pokazująca jak dzieci mogą dać przykład dorosłym.

Akcja ,,Sprzątanie Świata” przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.

• NARODOWE CZYTANIE

•   To jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez Parę Prezydencką. W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej.
            W akcji wzięli udział uczniowie klas 7,8a i 8b wraz z wychowawcami i nauczycielami języka polskiego.